Pāriet uz galveno saturu

Vistām un citiem mājputniem noteikta "mājsēde"Latvijā šobrīd ir augsts putnu gripas risks. Kopš šā gada 26. februāra, lai netiktu pieļauta mājputnu inficēšanās ar putnu gripu, visi mājputni jātur slēgtās telpās. Šāds noteikums paredzēts līdz uzlabosies epidemioloģiskā situācija Latvijā un Eiropā, un to paredz grozījumi Ministru kabineta 2015.gada 9.jūnija noteikumos Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām".

Kas ir putnu gripa?

Putnu gripa ir ļoti lipīga, akūta putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Šīs slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana u.c. Putnu gripas vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Kādās telpās drīkst turēt mājputnus?

Mājputnus drīkst turēt slēgtās telpās - kūts vai vieglākas konstrukcijas būvē, kas var būt ar vai bez pamatiem. Ēkai jābūt no augšas un sāniem pietiekami labi pasargātai no savvaļas putnu, jo īpaši ūdensputnu, kā arī citu dzīvnieku piekļūšanas gan mājputnu turēšanas, gan dzirdināšanas, gan barošanas vietai. Telpa mājputniem var būt norobežota ar smalku sietu un noklāta ar drošu ūdensizturīgu jumtu, tā var būt arī slēgta nojume.

Biodrošības pasākumi

Mājputnu novietnēs ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi. Mājputnu barošana un dzirdināšana jāorganizē mītnē vai norobežotā teritorijā tā, lai novērstu savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem. Ierobežojumu periodā visiem novietņu darbiniekiem jālieto darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko atļauts lietot tikai mājputnu turēšanas vietā. Aizliegts izmantot virszemes ūdenskrātuvēs iegūtu ūdeni mājputnu dzirdināšanai un arī aizliegta mājputnu izlaišana savvaļā medījamo putnu krājumu atjaunošanai.

Ko darīt ja mājputni saslimst?

Ja mājputniem tiek novērotas jebkādas slimības pazīmes - tie atsakās no barības un ūdens, ir samazinājusies dējība vai novērojama putnu mirstība, nekavējoties par to jāziņo veterinārārstam un PVD. Tiks veiktas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mājputni nav inficējušies ar putnu gripu.

Kas notiks, ja mājputniem apstiprinās putnu gripu?

Gadījumā, ja mājputnu novietnē tiks apstiprināts putnu gripas uzliesmojums, nāksies likvidēt visus saimniecībā esošos putnus. 3 un 10 kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību tiks noteikta karantīnas zona. Tas paredzēts, lai novērstu putnu gripas tālāku izplatīšanos

Aizliegta arī izbraukumu tirdzniecība

Ierobežojumu laikā ir aizliegta arī izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, piedalīšanās tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos, kuros iesaistīti mājputni.

PVD pārbaudes

Arī tad, ja saimniecībā tiek turētas tikai pāris vistas, mājputniem jābūt reģistrētiem Lauksaimniecības datu centrā. Putnu gripas uzliesmojuma gadījumā īpašnieks varēs pretendēt uz zaudējumu kompensāciju.

PVD veic pārbaudes mājputnu novietnēs, arī reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām par iespējamiem biodrošības prasību pārkāpumiem mājputnu turēšanas vietās un nereģistrētām mājputnu novietnēm. Noteikumu pārkāpēji tiks sodīti.

REKLĀMA
GARDEDIS.LV / VAIRĀK KĀ 8000 RECEPTES KATRAI DIENAI!
REKLĀMA
REKLĀMA

Šī emuāra populārākās ziņas

Covid-19 pacientiem ļaus iet uz darbu arī ar pozitīvu Covid-19 testu

  Nenovērojot Covid-19 simptomus trīs dienas pēc kārtas, darba nespējas lapu pēc 14 dienām pacientam var aizvērt arī tad, ja Covid-19 tests joprojām uzrāda pozitīvu rezultātu, skaidroja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide. Aģentūrai LETA neoficiāli tika pausta neizpratne par gadījumu Saulkrastos, kur kāda bērnudārza pedagoģe baidās atgriezties darbā un aplipināt ar Covid-19 bērnus, jo viņai joprojām esot pozitīvs tests, bet ģimenes ārsts viņai nepagarina slimības lapu ilgāk par 21 dienu. Pamatojoties uz šobrīd pieejamo informāciju par Covid-19 norises gaitu un citu valstu pieredzi, atbildīgās valsts iestādes skaidro, ka Covid-19 pozitīvs pacients bez saslimšanas simptomiem nevar inficēt citus. Pašreizējā kārtība paredz, ka šādos gadījumos mediķiem, sociālajiem darbiniekiem un pedagogiem darba nespējas lapu var aizvērt pēc 21 dienas, ja netiek novēroti Covid-19 simptomi, neskatoties uz testa rezultātu. Pārējos gadījumos šis termiņš ir 14 dienas. Kā ziņots, minē

Valdībā diskutēts par komandantstundas ieviešanu visu diennakti un katru dienu

  Valdībā iepriekš diskutēts par komandantstundas ieviešanu visu diennakti un katru dienu, taču ministri izšķīrušies par šādas prasības nenoteikšanu, šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā atklāja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) parlamentārā sekretāre Evika Siliņa (JV). Viņa skaidroja, ka valdībā bijusi diskusija noteikt ierobežojumus uz visu diennakts laiku un katru dienu, tomēr atzīts, ka "cilvēkiem tomēr ir jādodas uz darbu un ražošanas procesi arī nav pārtraucami". Līdz ar to tika nolemts koncentrēties uz aizliegumu atstāt dzīvesvietu, izņemot specifiskos gadījumos, aizvadītajās svētku brīvdienās un šajā nedēļas nogalē. Siliņa gan deputātiem neminēja, vai komandantstundu valdība varētu noteikt arī turpmākās nedēļas nogalēs. Jau ziņots, ka valstī noteiktie ar Covid-19 saistītie ierobežojumi būs spēkā līdz 25.janvārim, otrdien pēc valdības un Krīzes vadība padomes kopsēdes mediju pārstāvjus informēja Operatīvās vadības grupas vadītājs, Val

Viņķele: Pilnībā slēgtas skolas un veikali - tie varētu būt nākamie ierobežojumi

  Cilvēkiem nepietiekami rūpīgi ievērojot esošos Covid-19 ierobežojumus un turpinoties slimības izplatībai, Latvijā var nākties lemt par vēl stingrākiem ierobežojumiem veikaliem un pilnīgu pāreju uz attālinātām mācībām, šādu viedokli šorīt LTV "Rīta panorāmā" pauda veselības ministre Ilze Viņķele (AP). Ministre vērtēja, ka Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Covid-19 salīdzinājumā ar pavasari ir krietni mainījusies un cilvēki atsākuši daudz vairāk pārvietoties. Cilvēki vairs "nespēj baidīties" un daudzi vairs nenovērtējot Covid-19 kā nopietnu slimību. Pēc politiķes vārdiem, ja šāda tendence turpināsies, tad vienīgā iespēja būšot, piemēram, striktāk vērt ciet veikalus, līdzīgi kā citviet Eiropā, kur strādā tikai pārtikas veikali un aptiekas. Par to, vai nepieciešami jauni ierobežojumi veikalu darbam brīvdienās, valdība varētu lemt jau rīt, kad Ministru kabinets sanāks uz kopīgu sēdi ar Krīzes vadības padomi. Viņķele izteicās, ka viņai ļoti negribētos, lai valdība īst