Pāriet uz galveno saturu

Kā atgūt pārmaksātos nodokļus

 


Attaisnotie izdevumi – par kādiem pakalpojumiem ir iespējams atgūt naudu?

Katru gadu mēs apmeklējam ārstus, mūsu bērni iet pulciņos, paši iegūstam augstāko izglītību, apgūstam kādu profesiju vai paaugstinām savu kvalifikāciju – tad nu lūk, no šiem izdevumiem varam prasīt daļu naudas atpakaļ. Precizējot, attaisnotie izdevumi ir:

  • Saņemtie ārstniecības, zobārstniecības vai izglītības iegūšanas pakalpojumi (t.sk. bērnu interešu izglītības pakalpojumi),
  • Veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumi,
  • Veiktās iemaksas pensiju fondos,
  • Dzīvības apdrošināšanas pakalpojumi.

To, kādā apmērā pārmaksātais nodoklis tiks atgriezts, izlems Valsts ieņēmumu dienests – summa, veidosies no iepriekšējā gadā darba devēja valstij samaksātās algas nodokļa summas.

Valsts ieņēmumu dienesta funkcija ir pārbaudīt iesniegtos dokumentus (personas dati, ārstniecības vai izglītības iestādes, veiktā maksājuma gads), pārliecināties, ka maksājums atbilst attaisnotajiem izdevumiem (izglītība, ārsti, operācijas, pensiju fondi, u.c.), pārliecināties par personu radniecību (ja esi iesniedzis dokumentus arī par ģimenes locekli).

Dažos gadījumos VID var lūgt iesniegt papildus informāciju par minētajiem izdevumiem.

Kā notiek čeku iesniegšana?

Lai atgūtu pārmaksāto nodokli, elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) vai VID klientu apkalpošanas centros klātienē, vai Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros visā Latvijā, jāiesniedz čeki un/vai maksājuma kvītis par saņemtajiem pakalpojumiem un jāaizpilda gada ienākumu deklarācijas veidlapa.

Uz maksājuma dokumentiem jābūt norādītam maksātāja (Tavam) vārdam, uzvārdam un personas kodam. Tādēļ, ja esi nolēmis iesniegt čekus nodokļu atgūšanai, vienmēr pārliecinies, lai tie tiktu pareizi noformēti.

Ja radusies nepieciešamība, attaisnojuma dokumentus vari iesniegt arī par ģimenes locekļiem. Parasti ģimenes locekļu attaisnotos izdevumus deklarē gadījumos, kad viņi aizgājuši pensijā, saņēmuši minimālo algu (tādēļ maz nodokļu iemaksāti valstij), vai nav strādājuši iepriekšējā gada laikā, vai arī ir nostrādāts tikai mēnesis vai divi (arī šajā gadījumā iemaksātā nodokļa summa būs maza).

Ja, iesniedzot dokumentus EDS, redzi kādu summu vai veikto maksājumu jau automātiski ievadītu sistēmā - tā var gadīties ar pensiju fondu iemaksām un studiju maksu – tādā gadījumā par izdevumiem atkārtots maksāšanas apliecinājums nav jāiesniedz. Sistēmā redzēsi arī savus pagājušā gada ienākumus, neapliekamos ienākumus, informāciju no kredītiestādēm par iemaksām pensiju fondos un no apdrošināšanas sabiedrībām par iemaksām par dzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem. Redzēsi arī pārnestos attaisnotos izdevumus no iepriekšējiem gadiem (par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem noteikto normu robežās, 2017.gadā tā bija 215 EUR). Pārceltie izdevumi var tikt pārcelti vēl piecus gadus no iesniegšanas gada. Izdevumi par zobārstniecības pakalpojumiem un plānveida operācijām, kurus var iekļaut attaisnotajos izdevumos pilnā apmērā, netiek pārcelti uz nākamajiem gadiem. Bet, ja tam iztērētā summa pārsniedz atgūstamā nodokļa apmēru, to var sadalīt starp citiem ģimenes locekļiem.

Iedzīvotāji, kuriem gada ienākumu deklarācijas iesniegšana nav obligāta, čekus par iepriekšējo 2020. gadu var iesniegt līdz pat 2023. gada 16. jūnijam. Šogad vēl ir iespējams atgūt samaksāto nodokli par 2018. un 2019.gadu. Jāatceras, ka Tev ir tiesības labot jau iesniegtu gada ienākumu deklarāciju triju gadu laikā, pat to, par kuru jau ir saņemta nodokļa pārmaksa, ja piemēram, ir atradušies papildu čeki. Valsts ieņēmumu dienests izskata iesniegtās deklarācijas un dokumentus un trīs mēnešu laikā atgriež pārmaksāto nodokli uz Tavu bankas kontu.

REKLĀMA
GARDEDIS.LV / VAIRĀK KĀ 8000 RECEPTES KATRAI DIENAI!

REKLĀMA
REKLĀMA

Šī emuāra populārākās ziņas

Covid-19 pacientiem ļaus iet uz darbu arī ar pozitīvu Covid-19 testu

  Nenovērojot Covid-19 simptomus trīs dienas pēc kārtas, darba nespējas lapu pēc 14 dienām pacientam var aizvērt arī tad, ja Covid-19 tests joprojām uzrāda pozitīvu rezultātu, skaidroja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide. Aģentūrai LETA neoficiāli tika pausta neizpratne par gadījumu Saulkrastos, kur kāda bērnudārza pedagoģe baidās atgriezties darbā un aplipināt ar Covid-19 bērnus, jo viņai joprojām esot pozitīvs tests, bet ģimenes ārsts viņai nepagarina slimības lapu ilgāk par 21 dienu. Pamatojoties uz šobrīd pieejamo informāciju par Covid-19 norises gaitu un citu valstu pieredzi, atbildīgās valsts iestādes skaidro, ka Covid-19 pozitīvs pacients bez saslimšanas simptomiem nevar inficēt citus. Pašreizējā kārtība paredz, ka šādos gadījumos mediķiem, sociālajiem darbiniekiem un pedagogiem darba nespējas lapu var aizvērt pēc 21 dienas, ja netiek novēroti Covid-19 simptomi, neskatoties uz testa rezultātu. Pārējos gadījumos šis termiņš ir 14 dienas. Kā ziņots, minē

Valdībā diskutēts par komandantstundas ieviešanu visu diennakti un katru dienu

  Valdībā iepriekš diskutēts par komandantstundas ieviešanu visu diennakti un katru dienu, taču ministri izšķīrušies par šādas prasības nenoteikšanu, šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā atklāja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) parlamentārā sekretāre Evika Siliņa (JV). Viņa skaidroja, ka valdībā bijusi diskusija noteikt ierobežojumus uz visu diennakts laiku un katru dienu, tomēr atzīts, ka "cilvēkiem tomēr ir jādodas uz darbu un ražošanas procesi arī nav pārtraucami". Līdz ar to tika nolemts koncentrēties uz aizliegumu atstāt dzīvesvietu, izņemot specifiskos gadījumos, aizvadītajās svētku brīvdienās un šajā nedēļas nogalē. Siliņa gan deputātiem neminēja, vai komandantstundu valdība varētu noteikt arī turpmākās nedēļas nogalēs. Jau ziņots, ka valstī noteiktie ar Covid-19 saistītie ierobežojumi būs spēkā līdz 25.janvārim, otrdien pēc valdības un Krīzes vadība padomes kopsēdes mediju pārstāvjus informēja Operatīvās vadības grupas vadītājs, Val

Viņķele: Pilnībā slēgtas skolas un veikali - tie varētu būt nākamie ierobežojumi

  Cilvēkiem nepietiekami rūpīgi ievērojot esošos Covid-19 ierobežojumus un turpinoties slimības izplatībai, Latvijā var nākties lemt par vēl stingrākiem ierobežojumiem veikaliem un pilnīgu pāreju uz attālinātām mācībām, šādu viedokli šorīt LTV "Rīta panorāmā" pauda veselības ministre Ilze Viņķele (AP). Ministre vērtēja, ka Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Covid-19 salīdzinājumā ar pavasari ir krietni mainījusies un cilvēki atsākuši daudz vairāk pārvietoties. Cilvēki vairs "nespēj baidīties" un daudzi vairs nenovērtējot Covid-19 kā nopietnu slimību. Pēc politiķes vārdiem, ja šāda tendence turpināsies, tad vienīgā iespēja būšot, piemēram, striktāk vērt ciet veikalus, līdzīgi kā citviet Eiropā, kur strādā tikai pārtikas veikali un aptiekas. Par to, vai nepieciešami jauni ierobežojumi veikalu darbam brīvdienās, valdība varētu lemt jau rīt, kad Ministru kabinets sanāks uz kopīgu sēdi ar Krīzes vadības padomi. Viņķele izteicās, ka viņai ļoti negribētos, lai valdība īst