Pāriet uz galveno saturu

Siers un labības produkti gada laikā kļuvuši dārgāki vairāk nekā 2 reizes

 Sadārdzinājums sieram un labības pārstrādes produktiem gada laikā pārsniedz divas reizes, liecina Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) veiktais patēriņa preču cenu salīdzinājums veikalos.Piena produktu grupā gada laikā vērojams cenu pieaugums visām precēm vidēji par 25%, tostarp lielākais kāpums ir sieram, kas sadārdzinājies vidēji divas reizes. Trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar otro ceturksni cenu kāpums bija 10-20% robežās. Izņēmums ir krējums un sviests, kuriem cenas ir kritušās. Olu cena ir pieaugusi vidēji par 50% gan salīdzinājumā ar iepriekšējā gada septembri, gan otro ceturksni, tomēr cenas ir identiskas pavasara cenām.

Arī gaļas produktiem turpinās cenu kāpums gan salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, gan 2021.gada septembri, liecina LTA dati. Kopumā gaļas produktiem cenu vidējais kāpums tuvojas divām reizēm, bet sardelēm - pārsniedz divas reizes. Vismazākais cenu kāpums - 30% gada laikā un 7% ceturksnī - ir cīsiņiem.

Vidējā cena baltmaizei turpina pieaugt, tomēr vēl arvien baltmaize ir lētāka nekā 2021. un 2020.gadā. Labības produktu grupā straujākais cenu kāpums ir auzu pārslām un mannai, kur cenas gada laikā ir kāpušas divas reizes. Savukārt griķiem, makaroniem un miltiem cenu kāpums ir par 50%.

Arī cukura cena ir strauji kāpusi, lai gan šobrīd vēl nesasniedz 2016.gada maksimumu. Vienlaikus turpinās sāls cenas kritums, un tā tuvojas cenai pirms gada.

Augļu un dārzeņu grupā situācija ir vislabākā, norāda LTA, un uzsver, ka šeit cenu kāpumu bremzē arī samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme. Minimāls cenu kāpums ir āboliem, apelsīniem, kartupeļiem, burkāniem un sīpoliem. Savukārt cenas kritušās mandarīniem, kivi, citroniem un tomātiem. Lielāks cenu kāpumi gada laikā ir banāniem, šampinjoniem un kāpostiem - par 25%.

Turpinās eļļas cenu kāpums - par 65% gada laikā un 15% ceturksnī - gan rapšu, gan saulespuķu eļļai.

Dzērienu grupā tējas cena ir zemāka nekā iepriekšējā gadā un krītas. Savukārt kafijai ir augšupejoša cenas tendence un gada laikā pieaugums ir par 60%. Nedaudz pieaugušas minerālūdens un limonāžu cenas, ko ietekmē depozīta ieviešana šai kategorijai.

Aprēķinot cenu izmaiņas, LTA ņem vērā vidējās cenas lielāko mazumtirdzniecības uzņēmumu veikalos no cenu zīmēm, nerēķinot ražotāju noteiktās akciju cenas.


Avots: bb.lv
REKLĀMA
GARŠĪGAS RECEPTES KATRAI DIENAI!

REKLĀMA

Šī emuāra populārākās ziņas

ZZS: Levits vienkārši nespēj vai nevēlas pildīt Valsts prezidenta pienākumus

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) aicina Valsts prezidentu Egilu Levitu uz konsultācijām par viņa turpmākās darbības mērķiem un vīziju, informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa. "Ne tikai Latvijas valsts dibināšanas svētkos, bet arī ikdienā aizvien skaudrāk iezīmējas Valsts prezidenta Levita kā valsts vadītāja līderības problēma. Acīmredzams, ka valstij sarežģītos brīžos Levits vienkārši nespēj vai nevēlas pildīt savus Valsts prezidenta pienākumus un "pazūd aiz savas pils augstajiem mūriem", nespējot adekvāti reaģēt uz notikumiem sabiedrībā," uzskata ZZS. Valsts prezidents nedrīkst uz visu nolūkoties tikai no malas kā miermīlīgs novērotājs, jo īpaši pašlaik, kad valstij ir vajadzīgs spēcīgs līderis, akcentē partiju apvienība, norādot, ka valstsvīra autoritātes neesamība un "visu laiku zemākais" Valsts prezidenta darba novērtējums esot likumsakarīgs Levita darbībai vai drīzāk bezdarbībai. ZZS ieskatā Levits ne tikai nav spējis saliedēt Latvijas sabiedrību, bet p

Aizsilniece atklātā vēstulē: Vakcinācijai un masku nēsāšanai jābūt brīvprātīgai!

  Mana vēstule par situāciju Latvijā. Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei Latvijas Republikas Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam Latvijas Republikas veselības ministrm Danielam Pavļutam Atklātā vēstule par Covid-19 sertifikātu atcelšanu un obligāto sejas masku nēsāšanu Vēršos pie jums ar aicinājumu, sekot citu valstu piemēram un atcelt valstī pastāvošo pret Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātu kārtību, lai nespiestu Latvijas iedzīvotājus veikt revakcināciju, kuras pamatotība pašreizējos apstākļos nav zinātniskos pētījumos balstīta. Ja vēlamies pārliecināties par personas iespējamo inficēšanos ar vīrusu, nepieciešamības gadījumā var lietot ātros antigēnu testus, kā arī veikt citus daudz efektīvākus pasākumus cilvēku veselības saglabāšanai. Vakcinācija ir medicīniska procedūra, kuru valsts nedrīkst uzspiest tās iedzīvotājiem. Šādu viedokli pagājušā gada novembrī pauda arī Lielbritānijas Karaliskā vispār

Pēc mājsēdes nevakcinētos ielaidīs tikai mazajos veikalos

  Pēc mājsēdes beigām nedrošajā vidē varētu strādāt tikai nelielas pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas, otrdien valdības sēdē sacīja veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš. Viņš skaidroja, ka pašlaik tiek diskutēts par piedāvājumu, ka no novembra vidus visa tirdzniecība notiek epidemioloģiski drošajā vidē, izņemot pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību nelielās tirdzniecības vietās, ja tirdzniecības vieta ir mazāka par 1500 kvadrātmetriem un ar atsevišķu ieeju. Šādi varētu strādāt nelieli pārtikas, higiēnas preču veikali, medicīnas preču tirdzniecības vietas, aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali un preses tirdzniecības vietas. "Līdz ar to mēs novēršam visas jokainās lentas un drošības problēmas, kas bija saistītas ar tirdzniecības centriem," atzina Bērziņš. Tāpat tirdzniecības vietās, kas strādās "sarkanajā" režīmā, vienam apmeklētājam būs jānodrošina 25 kvadrātmetru platība. Citviet, kur pak