Pāriet uz galveno saturu

Kā stādīt tomātu stādus?Neapkurināmās siltumnīcās tomātus izstāda, kad vairs nav gaidāmas aukstas naktis- stipras salnas, un augsnes temperatūra 7 – 10 cm dziļumā ir +10 – 12°C ne tikai dienā, bet arī naktī.
Siltumnīcā izstāda dēstus, vēlams, nepāraugušus. Ideāls stāds ir tāds, kuram ir vismaz viens ziedpumpurs, saknītes – baltas. Jāskatās, lai saknītes nav iepuvušas (nav brūnas) – lai saknītes nespraucas ārā pa podiņa caurumiem. Tik pat svarīgi ir skatīties, lai uz dēstiem nebūtu melni plankumi, kas var liecināt par tomātu stādu infekciju vai saules apdegumu. Labākie tomātu stādi ir ar 7 – 8 lapām, 8 – 10 mm resnu stublāju, 30 – 40 cm augsti.
Stādīšanas laikā, izņemot tomātu stādu, ārā no dēstu podiņa, tomātu saknes cenšas aiztikt pēc iespējas mazāk, lai netraumētu.
Stādot siltumnīcā optimālais tomātu dēstu stādīšanas attālums ir ne mazāk kā 70 cm. Stādot 50 cm attālumā, tomātiem bieži vien ir par šauru- tas ir – tomāti ir sastādīti par ciešu- mazāk vējo – kas ir iemesls straujākai slimību un kaitēkļu izplatībai. Gadījumā, ja tomātu stādi iestādīti ar 50 cm attālumā viens no otra, ieteicams audzēt tikai uz viena dzinuma. Svarīgi arī neiestādīt tomātus pārāk tuvu siltumnīcas sienām – attālumam jābūt vismaz 30 cm. Lielaugļu indeterminantos tomātus stāda ar aprēķinu 2,2 – 2,5 augi uz 1 kvadrātmetru, tomātu šķirnes ar 140 – 160 g smagiem augļiem 2,4 – 2,8 augi uz 1 kvadrātmetru, sīkaugļu šķirnes 2,8 – 3, 5 augi uz kvadrātmetru.


Kā tomātu stādus stādīt?


Cik dziļi stādīt tomātu stādus un vai tomātu stādi jāstāda guļus?
Tomātu dēstu stādīšanas dziļuma noteicošais faktors ir pirmais ķekars. Galvenais nosacījums- tas nedrīkst gult uz zemes, taču tas nedrīkst būt arī pārāk augstu, jo kur gan būs septītais ķekars vasaras beigās? Maksimālais attālums no saknes apakšējās daļas līdz augsnes virskārtai jābūt 25 – 30 cm.
Nereti tiek sacīts, ka tomātu dēsti jāstāda guļus, it īpaši, ja tie ir pārauguši. Šādi iestādītiem tomātiem visā stublāja garumā veidojas sekundārās saknes, kas ir iemesls tam, ka tiek pazaudēts pirmais ziedķekars, aizkavējas galotnes augšana un auga attīstība. Nereti arī pirmie augļi veidojas ļoti zemu un bieži vien inficējas ar puvi.
Gan pareizi augušus, gan pāraugušus tomātu dēstus vislabāk stādīt tādā pat dziļumā kā tie ir auguši podiņos. Īpaši jāuzmanās ar dīgļlapu traumēšanu- ja tās tiek noplēstas, bojājuma vietā var iekļūt infekcija un sakņu kakliņa vietā mēdz veidoties puve.
 


Tomātu stādīšanas ZELTA KOMPLEKTS

Ja tomātus paredzēts stādīt tai pašā augsnē, kur iepriekšējā gadā, apmēram 10 – 14 dienas pirms dēstu izstādīšanas augsni vajadzētu apstrādāt ar Perlka  (40 – 50 g uz 1 m2). Perlku iestrādā 8 – 10 cm augsnes virskārtā. Augsnei jābūt mitrai. Mēslojuma lietošana bagātina augsni ar slāpekli un kalciju, kas augiem būs pieejams pakāpeniski 6 – 8 nedēļu laikā pēc mēslojuma iestrādes augsnē. Perlka veic arī augsnes dezinfekciju pret dīgstošām nezālēm, kaitēkļiem, gliemežiem, infekcijām.
Tomātu dēstus stāda tikpat dziļi kā tie auguši dēstu podiņā. Pirms stādīšanas salaista gan stādīšanas bedrīti, gan stādus, lai mazāk traumētu tomātu stādu saknes.

REKLĀMA

GARŠĪGAS RECEPTES KATRAI DIENAI!

REKLĀMA

Šī emuāra populārākās ziņas

ZZS: Levits vienkārši nespēj vai nevēlas pildīt Valsts prezidenta pienākumus

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) aicina Valsts prezidentu Egilu Levitu uz konsultācijām par viņa turpmākās darbības mērķiem un vīziju, informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa. "Ne tikai Latvijas valsts dibināšanas svētkos, bet arī ikdienā aizvien skaudrāk iezīmējas Valsts prezidenta Levita kā valsts vadītāja līderības problēma. Acīmredzams, ka valstij sarežģītos brīžos Levits vienkārši nespēj vai nevēlas pildīt savus Valsts prezidenta pienākumus un "pazūd aiz savas pils augstajiem mūriem", nespējot adekvāti reaģēt uz notikumiem sabiedrībā," uzskata ZZS. Valsts prezidents nedrīkst uz visu nolūkoties tikai no malas kā miermīlīgs novērotājs, jo īpaši pašlaik, kad valstij ir vajadzīgs spēcīgs līderis, akcentē partiju apvienība, norādot, ka valstsvīra autoritātes neesamība un "visu laiku zemākais" Valsts prezidenta darba novērtējums esot likumsakarīgs Levita darbībai vai drīzāk bezdarbībai. ZZS ieskatā Levits ne tikai nav spējis saliedēt Latvijas sabiedrību, bet p

Internetā publicēti Pavļuta mājas foto un adrese, ministrs ir vērsies policijā

Valsts policija (VP) nodevusi Datu valsts inspekcijai informāciju par, iespējams, veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) mājas foto un dzīvesvietas adreses publicēšanu. Internetā šonedēļ parādījās vakcinācijas pretinieku ievietoti foto, kurā it kā redzama veselības ministra māja un minēta arī dzīvesvietas adrese. Pavļuta padomniece Lāsma Bindere aģentūrai LETA nekomentēja, vai ministrs ir vērsies ar iesniegumu policijā. VP preses pārstāve Krista Andersone aģentūrai LETA apstiprināja, ka minētais gadījums bija nokļuvis policijas redzeslokā, taču informācija nodota Datu valsts inspekcijai. LETA jau rakstīja, ka otrdienas vakarā izplatītajā VP priekšnieka Armanda Ruka preses paziņojumā teikts, ka VP bargi vērtēs naidīgus komentārus, vajāšanas izpausmes un draudus, kas vērsti pret mediķiem, policistiem, citu dienestu kolēģiem, apsargiem, augstākajām valsts amatpersonām un žurnālistiem. Avots: bb.lv REKLĀMA GARŠĪGAS RECEPTES KATRAI DIENAI! REKLĀMA

Aizsilniece atklātā vēstulē: Vakcinācijai un masku nēsāšanai jābūt brīvprātīgai!

  Mana vēstule par situāciju Latvijā. Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei Latvijas Republikas Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam Latvijas Republikas veselības ministrm Danielam Pavļutam Atklātā vēstule par Covid-19 sertifikātu atcelšanu un obligāto sejas masku nēsāšanu Vēršos pie jums ar aicinājumu, sekot citu valstu piemēram un atcelt valstī pastāvošo pret Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātu kārtību, lai nespiestu Latvijas iedzīvotājus veikt revakcināciju, kuras pamatotība pašreizējos apstākļos nav zinātniskos pētījumos balstīta. Ja vēlamies pārliecināties par personas iespējamo inficēšanos ar vīrusu, nepieciešamības gadījumā var lietot ātros antigēnu testus, kā arī veikt citus daudz efektīvākus pasākumus cilvēku veselības saglabāšanai. Vakcinācija ir medicīniska procedūra, kuru valsts nedrīkst uzspiest tās iedzīvotājiem. Šādu viedokli pagājušā gada novembrī pauda arī Lielbritānijas Karaliskā vispār