Pāriet uz galveno saturu

Lielās piektdienas ticējumiLielā piektdiena klāt! Šo dienu dēvē arī par Svēto piektdienu un melno piektdienu, jo tiieši šajā dienā Kristu sita krustā. Protams, arī bez ticējumiem par šo dienu neiztikt. Lūk, kādi tie ir bijuši mūsu senčiem:

Ticējumi par Lielo piektdienu:

 • Gluži kā Zaļajā ceturtdienā, arī Lielajā piektdienā dzimušie redzot spokus un miroņus.
 • Ja bēniņos uzkāpj un skatās caur sietu, varot ieraudzīt raganas. Tās var redzēt arī baznīcēnos, ja skatās caur zārka dēļu caurumu vai zirņa ziedu, kas nupat uzplaucis.
 • Lielajā piektdienā nedrīkst apkārt staigāt daudz, tā darot tikai ļauni cilvēki, burdamies un skaužot citus. Bet ja nāk ciemiņi, tad mājā parādīšoties raganas.
 • Lielajā piektdienā ar pirts slotu jāslauka kaktus kūtī, tas izdzen ļaunos garus.
 • Lādes dibenā Lielajā piektdienā jānoliek maizes klaips, kuru jāapēd, kad uznāk pērkons. Tas aizvilina zibeni no mājas.
 • Ja Lielajā piektdienā ielaiž kūtī svešu sievieti, lopi slimos un tiem notiks visādas nelaimes. dienā kūtī nevar laist svešas sievietes, citādi lopiem notiekot nelaimes.
 • Lai zirgs būtu kārtīgs, paklausīgs labs, tā saimniekam Lielās piektdienas rītā bez biksēm jāiet un jāuzvedas kā zirgam.
 • Lai govīm daudz piena būtu, Lielajā piektdienā piena trauki ar kapu smiltīm jāberž un no skudrām vāra govīm padzerties.
 • Lielajā piektdienā neko nedrīkst nevienam neko aizdot vai atdot, citādi visa mantība pāries pie šī cilvēka.
 • Lai lopiem klātos labi, Lielajā piektdienā virs kūts durvīm sprauž pīlādžus, bet atslēgas caurumu aizbāž ar pīlādžu lapām, uz durvīm velk lietuvēna krustu.
 • Lielajā piektdienā nedrīkst darīt darbus, kuriem pielietojams nazis vai cirvis. Tas taisot Kristum krustu un nāksies satapties ar lielām ciešanām. Arī koku zarus nedrīkst lauzt vai griezt.
 • Lielajā piektdienā nedrīkst šūt – tad saspers zibens. Arī strādāt nedrīkst, citādi pērkons ducinās visu vasaru.
 • Lielajā piektdienā nedrīkst ar sietu sijāt, tad darbi neizdosies.
 • Ja Lielajā piektdienā vērpj, aitām būs maza villa.

REKLĀMA


REKLĀMA

Šī emuāra populārākās ziņas

Covid-19 pacientiem ļaus iet uz darbu arī ar pozitīvu Covid-19 testu

  Nenovērojot Covid-19 simptomus trīs dienas pēc kārtas, darba nespējas lapu pēc 14 dienām pacientam var aizvērt arī tad, ja Covid-19 tests joprojām uzrāda pozitīvu rezultātu, skaidroja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide. Aģentūrai LETA neoficiāli tika pausta neizpratne par gadījumu Saulkrastos, kur kāda bērnudārza pedagoģe baidās atgriezties darbā un aplipināt ar Covid-19 bērnus, jo viņai joprojām esot pozitīvs tests, bet ģimenes ārsts viņai nepagarina slimības lapu ilgāk par 21 dienu. Pamatojoties uz šobrīd pieejamo informāciju par Covid-19 norises gaitu un citu valstu pieredzi, atbildīgās valsts iestādes skaidro, ka Covid-19 pozitīvs pacients bez saslimšanas simptomiem nevar inficēt citus. Pašreizējā kārtība paredz, ka šādos gadījumos mediķiem, sociālajiem darbiniekiem un pedagogiem darba nespējas lapu var aizvērt pēc 21 dienas, ja netiek novēroti Covid-19 simptomi, neskatoties uz testa rezultātu. Pārējos gadījumos šis termiņš ir 14 dienas. Kā ziņots, minē

Valdībā diskutēts par komandantstundas ieviešanu visu diennakti un katru dienu

  Valdībā iepriekš diskutēts par komandantstundas ieviešanu visu diennakti un katru dienu, taču ministri izšķīrušies par šādas prasības nenoteikšanu, šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā atklāja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) parlamentārā sekretāre Evika Siliņa (JV). Viņa skaidroja, ka valdībā bijusi diskusija noteikt ierobežojumus uz visu diennakts laiku un katru dienu, tomēr atzīts, ka "cilvēkiem tomēr ir jādodas uz darbu un ražošanas procesi arī nav pārtraucami". Līdz ar to tika nolemts koncentrēties uz aizliegumu atstāt dzīvesvietu, izņemot specifiskos gadījumos, aizvadītajās svētku brīvdienās un šajā nedēļas nogalē. Siliņa gan deputātiem neminēja, vai komandantstundu valdība varētu noteikt arī turpmākās nedēļas nogalēs. Jau ziņots, ka valstī noteiktie ar Covid-19 saistītie ierobežojumi būs spēkā līdz 25.janvārim, otrdien pēc valdības un Krīzes vadība padomes kopsēdes mediju pārstāvjus informēja Operatīvās vadības grupas vadītājs, Val

Viņķele: Pilnībā slēgtas skolas un veikali - tie varētu būt nākamie ierobežojumi

  Cilvēkiem nepietiekami rūpīgi ievērojot esošos Covid-19 ierobežojumus un turpinoties slimības izplatībai, Latvijā var nākties lemt par vēl stingrākiem ierobežojumiem veikaliem un pilnīgu pāreju uz attālinātām mācībām, šādu viedokli šorīt LTV "Rīta panorāmā" pauda veselības ministre Ilze Viņķele (AP). Ministre vērtēja, ka Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Covid-19 salīdzinājumā ar pavasari ir krietni mainījusies un cilvēki atsākuši daudz vairāk pārvietoties. Cilvēki vairs "nespēj baidīties" un daudzi vairs nenovērtējot Covid-19 kā nopietnu slimību. Pēc politiķes vārdiem, ja šāda tendence turpināsies, tad vienīgā iespēja būšot, piemēram, striktāk vērt ciet veikalus, līdzīgi kā citviet Eiropā, kur strādā tikai pārtikas veikali un aptiekas. Par to, vai nepieciešami jauni ierobežojumi veikalu darbam brīvdienās, valdība varētu lemt jau rīt, kad Ministru kabinets sanāks uz kopīgu sēdi ar Krīzes vadības padomi. Viņķele izteicās, ka viņai ļoti negribētos, lai valdība īst