Pāriet uz galveno saturu

Kā rudens lapas var kaitēt tavai automašīnai

Ikviens autovadītājs zina, ko nozīmē rudens lapkritis – lapas apķep ap auto, aizsprosto ventilācijas atveres, pasliktina saķeri ar ceļu un rada slīdamību, noslēpj bedres. Patiesībā tas nav viss – ir vēl arī citi riski - lūk, vesels saraksts! 


Zūd saķere ar ceļu

Mitras lapas mēdz būt slidenākas par apledojumu. Tādēļ rudenī esi uzmanīgs un īpaši piedomā pie distances ar priekšā braucošo automašīnu. Ja tev radīsies nepieciešamība strauji nobremzēt, jo uz ceļa izskrējis dzīvnieks vai bērns, lapas apstāšanos var padarīt teju neiespējamu.

Bedres kļūst neredzamas

Iebraukšana bedrē rudenī ir iespējamāka nekā jebkad – ne vien agrās krēslas stundas un lietavas samazina spēju ieraudzīt bedri laikus, bet arī lapas.  Tādēļ esi īpaši uzmanīgs, ja brauc pa lapām piebirušu ceļu! Mazināt iespēju sasist riepas vari, pārliecinoties, ka tām ir pareizs spiediens – riepa nedrīkst būt pārāk mīksta vai pārāk cieta. Pārāk mīkstas riepas vari ātri sasist, bet pārāk cietas kaitēs balstiekārtai. Vai ar sasistu riepu var turpināt braukt – par šo esam rakstījuši jau iepriekš.

Neredzamas ceļa līnijas

Lapas lieliski var nomaskēt arī ceļa apzīmējumus – piemēram, ceļa līnijas. Īpaši tas attiecas uz dzeltenajām līnijām stāvlaukumos vai ielu malās, kur aizliegts novietot automašīnu. Pirms noparkojies – izkāp, paspārdi lapas un paskaties, vai tiešām nestāvi pie dzeltenās strīpas!

Auto krāsas bojājumi

Ja lapas sabirušas uz auto un tās vairākas dienas netiek notīrītas, tās sāk sadalīties. Šai procesā izdalās dažādas ķīmiskās vielas, tostarp tanīnskābe. Tā var sabojāt auto krāsojumu un atstāt pat tādus traipus, kurus saviem spēkiem vairs nevarēsi likvidēt. Ja vien nevēlies, lai uz auto paliek lapu silueti, tad centies katru dienu notīrīt pielipušās lapas, īpaši, ja atstāj savu automašīnu zem kokiem.


Palīdzēt var auto regulāra mazgāšana un vaskošana. Taču, ja nepieciešams auto piekrāsot – vērsies servisā. Iespējams, autoservisa meistari varēs ieteikt labāko risinājumu – reizēm pietiek vienkārši ar īpašu virsbūves apstrādi.

Auto elektronikas bojājumi

Lapas ietekmē arī automašīnas elektroniskās detaļas. Tās nereti sabirst starp priekšējo stiklu un motora pārsegu. Tas ar laiku var radīt aizsprostojumus drenāžas caurulēs un lietus ūdens, kas neaiztecēs projām, kā paredzēts, var sākt sūkties automašīnā. Vismazākās raizes šai gadījumā sagādās mitrie paklājiņi vai pelējuma smaka. Daudz satraucošāk būs, ja ūdens sabojās auto elektroniku.


Aizsvīdušie logi

Jo vēsāks kļūst laiks, jo vairāk izmantojam auto sildītāju, lai  kliedētu miglu no sava auto logu stikliem. Taču, ja auto gaisa filtrs  ir aizsprostots ar lapām, šis process var ilgt veselu mūžību.


 Tādēļ apdomā divreiz, pirms novieto savu auto zem kokiem uz ilgāku laika posmu! Apkop savu auto, regulāri to notīri un, ja nepieciešams – savlaicīgi dodies uz autoservisu, lai veiktu gaisa filtru nomaiņu, auto krāsošanu, elektromotoru remontu vai citus auto apkopes darbus.

GARDEDIS.LV / VAIRĀK KĀ 8000 RECEPTES KATRAI DIENAI!

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Viņķele paziņo, kad Latvijā būs jāatgriežas pie obligātas sejas masku nēsāšanas

Pie obligātas sejas masku lietošanas noteiktās situācijās Latvijā varētu atgriezties, ja saslimstība ar Covid-19 tuvotos 20 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, bet patlaban šis rādītājs ir zemāks par pieci, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa skaidroja, ka "sejas maskas noteiktos scenārijos ir kā obligāta sastāvdaļa infekcijas ierobežošanai, bet pie tā inficēšanās līmeņa, kas Latvijā ir šobrīd, un tas vēl vakar bija zem pieciem [saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju], tad plaša sejas masku lietošana pagaidām nav nepieciešama".Tomēr, ja Latvija atgrieztos pie saslimstības rādītāja, kas tuvotos 20 saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, tad sejas masku lietošanu atsevišķās situācijās atkal varētu noteikt par obligātu, un viena no pirmajām vietām, kur tās nāktos vilkt, varētu būt sabiedriskais transports, atzina veselības ministre.Politiķe gan uzsvēra, ka gadījumā, ja vajadzētu atgriezties pie obligāta…

Privātā automašīna no 2021. gada kļūs par bagātnieku privilēģiju

Milzu skandālu pērn izraisījusī iecere paaugstināt nodokļus, ar ko apliek lietotas automašīnas, beidzot guvusi skaitliskas aprises – tiks ieviests arī pilnīgi jauns nodoklis, kas būs saudzīgs pret dārgu elektroautomašīnu pircējiem, bet nežēlīgs pret Latvijas ekonomiskajiem apstākļiem daudz atbilstošāko lietotu iekšdedzes auto un arī moto parku. Lai amortizētu sadārdzinājumu, iedzīvotāji, visticamāk, atsāks braukt ar Igaunijā reģistrētām mašīnām.

Latvijas Transportlīdzekļu Tirgotāju Asociācija (LATTA) jau 2019.gadā aicināja Latvijas sabiedrību pievērst uzmanību un iestāties pret valdībā ierosinātajiem grozījumiem «Alternatīvo degvielu attīstības plānā 2017.-2020. gadam».Grozījumi paredz ar 2021. gadu ieviest transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli ar fosilām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem un ieviest ierobežojumu reģistrēt/ieviest Latvijā transportlīdzekļus, kas vecāki par 3 gadiem vai kam tiek veikta otrreizējā reģistrācija. Ar 2025. gadu paredzēts ierobežot vai aizliegt jaun…

Nodokļu izmaiņas skars visus

Plānotās izmaiņas visvairāk skars darba ņēmējus, jo, pārdalot nodokļu slogu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa uz sociālajām iemaksām, lielāks nodokļu slogs būs piemērojams visai algai (13 % (8+5)) un mazāks (18%/21%) ienākumam, no kura būs atskaitītas sociālās iemaksas un atvieglojumi.

Tas nozīmē, ka darbinieki ar mazāku algu saņems nedaudz vairāk, bet ar lielāku algu nedaudz vairāk pēc nodokļu atskaitīšanas. Papildus veidojas interesants fakts, ka ģimenēm ar apgādībā esošām personām ienākumi nedaudz samazināsies, neskatoties uz tā jau diezgan slikto demogrāfisko situāciju.Papildus ir jāatzīmē, ka šobrīd ir sagatavots MK noteikumu projekts minimālas algas palielināšanai no 430 līdz 500 eiro, kas tiešā veidā skars uzņēmējus, īpaši reģionos.Iespējams, izmaiņas skars uzņēmējus, kuru darbinieki nesaņem minimālas algas apmēru mēnesī. Proti, ja ir aprēķināta mazāka alga nekā valstī noteiktā minimālā alga (piemēram, pusslodze, stundu likmes), tad darba devējs maksās minimālo sociālo iemaksu apm…