Pāriet uz galveno saturu

Kā palīdzēt bērnam atrast hobiju, kas viņam patīk?

 


Veicini sarunu ar bērnu

Runājot ar bērnu, pievērs uzmanību lietām, kas viņam patīk, kas nepatīk – saruna ir īstais starta posms, lai mēģinātu atklāt bērna patiesās intereses. Uzdod jautājumus par dažādām jomām un necenties tos apzināti un kontrolēti virzīt vienā, sev tīkamā gultnē. Ja vēlies patiesi uzzināt, kas bērnu interesē, esi atvērts domāt par visām jomām, nevis tikai tām, kas interesē vecākus vai draugus.

Pieraksti mīļākās lietas

Uzdod  bērnam pierakstīt  vai uzzīmēt savas piecas iecienītākās lietas un vēlāk tās pārrunājiet, lai saprastu, vai kādu no tām ir iespējams pārvērst hobijā. Pierakstot lietas, bērns rūpīgi apdomās, tādēļ no piecām vismaz viena noteikti būs tāda, ar kuru var nodarboties jau hobija līmenī. Iespējams, nāksies padomāt ārpus rāmjiem – piemēram, ja bērnam patīk lasīt komiksus – varbūt noder uzzināt, ko viņš teiktu, ja pats iemācītos zīmēt karikatūras vai veidot stāstiem sižetus?

Neesi uzstājīgs

Ir tik svarīgi ļaut bērnam pašam izvēlēties savus vaļaspriekus un aizraušanās. Nav nekā sliktāka par to, ka viņus pamudina uz aktivitāti, kas aizrauj nevis bērnu, bet vecākus. Patiesi hobiji veidojas tikai tad, ja bērns tiek uzklausīts, iesaistīts un izvēle balstās uz lietām, kas viņam patiešām patīk.

Izpēti, kādas ir iespējas pulciņiem un nodarbībām

Ja nedaudz papētīsi, būsi pārsteigts, cik daudzveidīgas nodarbības un pulciņi ir pieejami bērniem. Sākot no cīņas māklsas un skrituļslidošanas, beidzot ar zīmēšanas nodarbībām. Pastāsti par šīm iespējām bērnam un paskaties, kāda ir viņa reakcija un viedoklis. Bērnam nav iespējas sākt interesēties par ko tādu, par ko viņš nav informēts. Tādēļ ir svarīgi, lai vecāki nodrošina pietiekami daudz informācijas bērnam, lai viņš varētu sākt domāt par lietām, ko vēlas pamēģināt.

Vispirms īstermiņa izmēģinājums

Ja bērns vēlas reģistrēties jaunam pulciņam, iesakām vispirms pārbaudīt šīs intereses noturību īstermiņā. Pieraksties uz nelielu skaitu nodarbību un pavēro, vai pēc pāris reizēm bērna viedoklis nav mainījies. Ja pēc pāris nodarbībām bērns joprojām vēlēsies apmeklēt pulciņu, iespējams, esat trāpījuši desmitniekā. Savukārt reizēm izsapņotā vīzija nesakrīt ar realitāti. Neuzliekot bērnam par pienākumu visu gadu turpināt nepatīkamu nodarbi, Tu vari lieliski veicināt viņa iespējas pamēģināt vairākas un dažādas lietas, līdz atrodat īsto, sev piemēroto.

GARDEDIS.LV / VAIRĀK KĀ 8000 RECEPTES KATRAI DIENAI!

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Viņķele paziņo, kad Latvijā būs jāatgriežas pie obligātas sejas masku nēsāšanas

Pie obligātas sejas masku lietošanas noteiktās situācijās Latvijā varētu atgriezties, ja saslimstība ar Covid-19 tuvotos 20 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, bet patlaban šis rādītājs ir zemāks par pieci, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa skaidroja, ka "sejas maskas noteiktos scenārijos ir kā obligāta sastāvdaļa infekcijas ierobežošanai, bet pie tā inficēšanās līmeņa, kas Latvijā ir šobrīd, un tas vēl vakar bija zem pieciem [saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju], tad plaša sejas masku lietošana pagaidām nav nepieciešama".Tomēr, ja Latvija atgrieztos pie saslimstības rādītāja, kas tuvotos 20 saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, tad sejas masku lietošanu atsevišķās situācijās atkal varētu noteikt par obligātu, un viena no pirmajām vietām, kur tās nāktos vilkt, varētu būt sabiedriskais transports, atzina veselības ministre.Politiķe gan uzsvēra, ka gadījumā, ja vajadzētu atgriezties pie obligāta…

Privātā automašīna no 2021. gada kļūs par bagātnieku privilēģiju

Milzu skandālu pērn izraisījusī iecere paaugstināt nodokļus, ar ko apliek lietotas automašīnas, beidzot guvusi skaitliskas aprises – tiks ieviests arī pilnīgi jauns nodoklis, kas būs saudzīgs pret dārgu elektroautomašīnu pircējiem, bet nežēlīgs pret Latvijas ekonomiskajiem apstākļiem daudz atbilstošāko lietotu iekšdedzes auto un arī moto parku. Lai amortizētu sadārdzinājumu, iedzīvotāji, visticamāk, atsāks braukt ar Igaunijā reģistrētām mašīnām.

Latvijas Transportlīdzekļu Tirgotāju Asociācija (LATTA) jau 2019.gadā aicināja Latvijas sabiedrību pievērst uzmanību un iestāties pret valdībā ierosinātajiem grozījumiem «Alternatīvo degvielu attīstības plānā 2017.-2020. gadam».Grozījumi paredz ar 2021. gadu ieviest transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli ar fosilām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem un ieviest ierobežojumu reģistrēt/ieviest Latvijā transportlīdzekļus, kas vecāki par 3 gadiem vai kam tiek veikta otrreizējā reģistrācija. Ar 2025. gadu paredzēts ierobežot vai aizliegt jaun…

Nodokļu izmaiņas skars visus

Plānotās izmaiņas visvairāk skars darba ņēmējus, jo, pārdalot nodokļu slogu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa uz sociālajām iemaksām, lielāks nodokļu slogs būs piemērojams visai algai (13 % (8+5)) un mazāks (18%/21%) ienākumam, no kura būs atskaitītas sociālās iemaksas un atvieglojumi.

Tas nozīmē, ka darbinieki ar mazāku algu saņems nedaudz vairāk, bet ar lielāku algu nedaudz vairāk pēc nodokļu atskaitīšanas. Papildus veidojas interesants fakts, ka ģimenēm ar apgādībā esošām personām ienākumi nedaudz samazināsies, neskatoties uz tā jau diezgan slikto demogrāfisko situāciju.Papildus ir jāatzīmē, ka šobrīd ir sagatavots MK noteikumu projekts minimālas algas palielināšanai no 430 līdz 500 eiro, kas tiešā veidā skars uzņēmējus, īpaši reģionos.Iespējams, izmaiņas skars uzņēmējus, kuru darbinieki nesaņem minimālas algas apmēru mēnesī. Proti, ja ir aprēķināta mazāka alga nekā valstī noteiktā minimālā alga (piemēram, pusslodze, stundu likmes), tad darba devējs maksās minimālo sociālo iemaksu apm…